+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda bakteri nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  bakteri nedir özellikleri nelerdir
  Bakteri nedir bakterilerin özellikleri nelerdir anlatırsanız sevinirim. bunun dışında bana bakterinin yararlı mı yoksa zararlı bir canlı mı olduğunu açıklayabilir misiniz. son olarak bakterilerin hücresel özellikleri nelerdir kısaca açıklayabilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  bakteri nedir özellikleri nelerdir

  bakteri nedir hakkında bilgi

  Bakteri, ancak birkaç yüz misli büyülten bir mikroskopla görülebilecek kadar küçük canlı varlıklar (organizmalar) dır. Küçüklükleri nedeniyle “mikroorganizma” diye de tanımlanırlar.Teknik gelişmeler belirli bir düzeye varıp da insanlar bakterileri mikroskop altında görmeden önce, bunların faaliyetlerinin sonuçlarını biliyorlardı.

  Sözgelimi şarabın tahammürü (fermantasyonu),sütün ekşimesi, bitkilerin kuruyup ölmesi, ölen hayvanların yürüyüp kokuşması, söz konusu faaliyetler arasındaydı.Ancak dinsel ya da batıl inançlar nedeniyle, insanlar bu oluşumları başka şeylere yormaktaydılar.

  Bugün çevremizde havada, suda, yiyeceklerimizde, deride, hatta vücudun içinde bakterilerin var olduğunu biliyoruz. Bakteriler bölünerek çoğalırlar. Aslında canlı olmalarına rağmen, bunlarda dişi veya erkek diye ayrım yoktur. Kendileri için uygun şartları,beslenme olanaklarım buldukları zaman, devamlı olarak çoğalacaklardır.

  Tek hücreli bir canlı olan bakteri, hayvandan ziyade bitkisel bir yapıya sahiptir. Dışta kabuğumsu, ” membran ” adı verilen tabaka bulunur. Söz konusu kabuk “su geçirmez” nitelikte değildir. Bunun içi “protopiazma” denilen maddeyle doludur. Genellikle bir merkez veya çekirdek (nükleus) yoktur.

  Bakterinin dış kabuğu son derece önemlidir. Çünkü bakteriyi yok etmek için kullanılacak herhangi bir kimyasal maddenin membran’ı geçebilmesi gerekir.Bakterinin küçük yapısı, bir uçta büsbütün incelerek “Flagella-kuyruk” görünümünü alır.Bazı bakteriler, bu flagella’nın salıntısıyla hareket ederler. Bazılarının hareketiyse, solucanlar gibi kısalıp uzamak suretiyledir.

  “Enfeksiyon-bulaşıcı” diye tanımlanan hastalıklara sebep olan bakteriler,bazı bakımlardan da insanlar için çok yararlıdır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bakteri bilindiği gibi tek hücreli göz ile görülmeyen bir mikroskobik canlıdır. bu canlının bilindiği gibi çeştili yani farklı şekillerde olanları da vardır. bunun dışında bilindiği gibi bu bakteri canlısının canlılara yararlı olanları olduğu kadar zarar verenleri de vardır.
+ Yorum Gönder