+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ay’a Ne Zaman Yeniden Gidilecek? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ay’a Ne Zaman Yeniden Gidilecek?
  Ay’a Ne Zaman Gidilecek? Astronotlar aya ne zaman gidecekler kısaca bilgi verir misiniz? Belki benide yanlarına alırlar kaçacam bu dünyadan 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ay’a Ne Zaman Yeniden Gidilecek?

  NASA’nın Apollo programı kırk yıl önce sonlandırıldı. O zamandan bu yana Ay’a insansız araç gittiyse de, insan gitmedi.
  İnsansız uzay aracı çok avantajlıdır: Daha uzun kalış süresi, daha geniş alanın taranması, daha çok veri toplanması ve çok daha ucuz olması.
  Yine de Ay uzaydaki en yakın komşumuzdur. Dünya yörüngesi dışına uçuşlar için pratik sağlar. Mars ve ötesine yolculuk için bir basamaktır.
  2004′te ABD başkanı George Bush Constellation programını duyurdu: Yeni geliştirilmiş uzay aracı ile Ay’a dönüş (2020). Sonra da Mars.
  Ağır yük kapasiteli Ares roketiyle Apollo benzeri Orion ve Altair Ay iniş aracı fırlatılacaktı. Ares roketinin Ekim 2009 testi başarılıydı.
  Ancak Başkan Obama 2010′da, programın gerisinde kalan ve bütçeyi fazlaca aşan Constellation’ı iptal etti. Yeni plan: Asteroite insanlı uçuş.
  Kısaca şu an Ay’a dönüş için herhangi bir NASA planı yoktu. Avrupa’nın ESA’sı da artık Ay’a insanlı uçuş yerine Mars’a ağırlık veriyor.
  Fakat Çin Ay’a insanlı uçuş planlıyor gibi görünüyor. Henüz resmi bir açıklama olmasa da tarih 2024 olabilir. Aynısı Japonya için de geçerli.
  2024′te insanın Ay’a son ayak basışının üstünden 52 yıl geçmiş olacak: Neredeyse ilk motorlu uçak ile Sputnik arasında geçen süre.
  Mars’a insanlı uçuşa gelince: Uzay ajansları 1960′lardan beri bunun 30 yıl içinde gerçekleşeceğini söyleyip duruyor. Hmmm…
+ Yorum Gönder