+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Çocuk Sağlığı Forumunda Raşitizm hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Raşitizm hakkında kısa bilgi
  Raşitizm

  Lütfen arkadaşlar sizlerden ricam bana raşitizm hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?
  Çocuklarda görülen bir çeşit kemik hastalığıdır. Nedeni, yeteri kadar D vitamini almamaktır. Çoğunlukla yeteri kadar güneş görmeyen, sıhhi olmayan, rutubetli, karanlık ve basık tavanlı evlerde yaşayan, yeteri kadar süt içmeyen ve haddinden fazla miktarda unlu gıdalarla beslenen çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 2 yaşında ortaya çıkar. Çocukta huysuzluk ve devamlı terleme görülür, iştahı azdır. Bazıları kabızlık çeker, bazıları da ishal olurlar. Adaleleri gevşektir. Derileri soluk ve kansızdır. Dişleri geç çıkar ve erken çürür. Ayakta durmayı ve yürümeyi geç öğrenir. Bacak kemikleri çarpıktır. Düztabanlık görülür. Deniz, kum veya güneş banyoları, kış aylarında da, haftada 3 kere ılık banyo yaptırmak yaralıdır. Aşağıdaki reçete de kullanılır.
  Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyağı veya cevizyağı.
  Hazırlanışı : Hastanın vücudu zeytinyağı veya cevizyağı ile ovulur. 6 saat sonra ılık banyoda yıkanır.
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Yetersiz olan Vitamin D sonucu görülen hastalık. Raşitizm hastalığı en fazla bebek ve çocuklarda görülür. Bebek ve çocuklarda görülmemesi için güneşe çıkartmalılar.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Raşitizm çocuklarda görülen d vitamini eksikliğine bağlı kemik hastalığıdır. D vitamini eksikliğinde dişler ve kemiklerde çarpıklık oluşabilmektedir.Raşitzmin tedavisi için çocuklar güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde güneşe çıkarılmalı zeytin yağı gibi yağlarla vücutları ovulmalıdır.
+ Yorum Gönder