+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Ekoloji ve Çevre Forumunda kuraklık için çözüm yolları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  kuraklık için çözüm yolları
  kuraklikcozum.jpg
  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, Türkiye’nin Yüzde 65’lik bölümünün kurak ve yarı kurak alanlardan oluştuğunu belirtti.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, Türkiye’nin Yüzde 65’lik bölümünün kurak ve yarı kurak alanlardan oluştuğunu belirtti. Avcı, iklim değişiklikleri ve benzeri kuraklık durumunda daha şimdiden etkin tedbirlerin alınmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünce düzenlenen Kurak ve Yarı Kurak Alan Yönetimi konulu çalıştay Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde başladı. Dinler Otel’'e yapılan toplantının açılışında konuşan Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, iklim değişikliklerinden en çok etkilenen alanların kurak ve yarı kurak alanlar olacağını belirterek, "Türkiye’nin yüzde 65’i kurak ve yarı kurak alanlardan oluşuyor. Bu alanların kendine has özellikleri var. Bu alanlar iklim değişikliğinden en çok etkilenen alanlar olarak bilinmektedir. Bu etkilerin azaltılmasına yönelik olarak Üniversitelerden ve diğer bakanlıklardan ilgilileri Ürgüp’de 4 günlük bir çalıştay ile söz konusu alanlarda alınması gerekli bir dizi önlemler konusunda değerlendirmelerde bulunacaklar.Buradan çıkacak kararları ülkemizin geleceği için uygulayacağız" dedi.

  İklim değişikliği ile ilk akla gelen çölleşme denildiğinde kum tepelerinin geldiğini ifade eden Avcı, gerçekte çölleşmenin arazi bozumu değil, arazinin ve toprağın verimini kaybetmesi olduğunu anlattı. Avcı, şöyle devam etti:

  "1980 ve 1990’lı yıllarda, ülkemizin 2000'li yıllarda ve 2010 yılında çöl olacağı ifade ediliyordu. Şimdilerde 2030 yılında ülkemizin çölleşeceği belirtiliyor. Bizim o dönemde de bu dönemde de 'Türkiye çöl olmayacak' sloganımız var. 'Türk insanı elele vererek çöl haline gelmeyecek' diyorduk. Çöl olmaması için de elimizden geleni yapacağız. Kurak ve yarı kurak alanlarının en temel özelliği yağış azlığı yanlış sulama ve toprak işleme teknikleri ile tuzlanma ortaya çıkıyor. Bu tuzlanmayı önlemek için yapılacak çalışmalar nelerdir ? Önümüzdeki iklim değişikliği etkilerinde ülkemizde bir kuraklık olacaksa ne gibi türlerin ekimi yapılabilir? Genel Müdürlük olarak geçen yıllardan bugünlere kadar kuraklığa dayanabilen tohum ve fidan ekimi ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yaptık.Ona uygun tohum ıslahları ile yeni fidanlar üretilmesi gerekiyor.Bunun için ARGE çalışmaları yapılması gerekiyor."

  Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş’da kamu yönetiminin geçirdiği süreci bu çalıştayda yakından görme imkanı bulduğunu söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünce düzenlenen Kurak ve Yarı Kurak Alan Yönetimi konulu çalıştaya çeşitli Üniversitelerin Orman ve Ziraat Fakültelerinden, Araştırma Müdürlüklerinden, Kamu Kurum ve Kuruluşlardan, Sivil Toplum örgütlerinden 70’e yakın bilim adamı ve uzman katılıyor. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Kurakla baş etmenin tek yolu o bölgede kuraklık baş göstermeden önce o bölgede ağaç ve bitkilerin yetiştirilmesi o bölgede yaşanabilecek kuraklığın en azından hafifletmeye yetecektir.kuraklık çok fazla güneşin gösterdiği yerlerde görülür daha çok görülür ülkemizde Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşanmakta burada yaz ayları sıcaklığın normalinden fazla görülmekte.
+ Yorum Gönder


kuraklık,  KURAKLIK,  kuraklık resmi,  kuraklık resimleri,  kuraklığın çözüm yolları,  kuraklık çözüm yolları