+ Yorum Gönder
Kişisel Sayfalar Özel Forumlar ve Gizliyara Özel sayfası Forumunda Isı hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Isı hakkında kısa bilgi
  ben ısı hakkında kısa bilgi arıyorum nerede bulabilirim 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  ısı ile ilgili kısa bilgi


  Öz ısı

  1 g maddenin sıcaklığını 1 °C arttırmak için gerekli olan ısıya öz ısı denir. Aynı koşullarda her maddenin öz ısısı farklıdır. Bir maddenin katı, sıvı ve gaz hallerinin öz ısıları da farklıdır.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Isı Hakkında Bilgiler

  Isı, belirli sıcaklıktaki bir sistemin sınırlarından, daha düşük sıcaklıktaki bir sisteme, sıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen enerjidir. Isı da iş gibi bir enerji transfer biçimidir. Isı sistem sınırlarında ve geçiş hâlinde iken belirlenebilir. Her ikisi de birer eğri fonksiyonudurlar. Bir başka deyişle, ısı ve iş geçiş hâlindeki enerjilerdir. Isı sıcak bir maddenin soğuk maddeye ilettiği sıcaklığı sağlayan bir enerji türüdür
 4. Zühre
  Devamlı Üye
  Isı Nedir

  Isı;
  bir cismin sıcaklığının artmasına, genleşmesine, uzamasına, buharlaşmasına, eritmesine ya da bir işin yapılmasına, neden olan fiziksel enerji. 1800′ lere kadar ısı, sıcak bir nesneden soğuk bir nesneye akan kalorik olay diye yorumlandı.

  1847′de İngiliz fizikçi James P. Joule enerjinin sakinimi ilkesini ortaya koyarak önemli bir gelişme sağladı. Isı bir nesneden ötekine üç biçimde geçer. Soğuk bir ortama akış, bir metalin sıcak bir çay içinde ya da tencere kenarında ısınması gibi.

  Genellikle bir katının molekülleri sabit gibi görünse de salınır ya da titreşirler. Isınma halinde bu salınım ve titreşim artar ve çarpışma aracılığıyla daha soğuk ortam molükelleri etkilenir. Bir gazın ya da sıvının ısıltıldığında genişletme eğilimi göstererek öteki bölgelere de taşınması. Isınmayla genleşen gazın yoğunluğu arttığı için yükselir, soğur, alçalır, yeniden ısınır yükselir böylece ısı taşır. Isının ölçülebilir yönüne sıcaklık adı verilir.


+ Yorum Gönder


ısı hakkında kısa bilgi,  ısı hakkında kısa bilgiler