+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Her Telden Eğitim Konuları Forumunda Bakteri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bakteri Nedir
  Bakteri Nedir  Bakteri Nedir Kısa Bilgi
  Bakteri Nedir Özet


  Bakteri Nedir Kısaca
  Bakteri Nedir Kısa Bilgi
  Bakteri Nedir Özet
  Bakteri Ne Demektir
  Çok basit yapılı ,yaygın çekirdekli genellikle klorofilsiz ve bölünerek çoğalan bir hücreli canlılara bakteri denir.

  Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır, kimi küresel, kimi spiral şekilli, kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur. Toprakta, deniz suyunda, okyanusun derinliklerinde, yer kabuğunda, deride, hayvanların bağırsaklarında, asitli sıcak su kaynaklarında, radyoaktif atıklarda büyüyebilen tipleri vardır.
 2. Mesport
  Moderators

  Bakteri nedir kısaca hakkında bilgi

  Bakteriler tek hücreli mikroorganizma grubudur. Tipik olarak birkaç mikrometre uzunluğunda olan bakterilerin çeşitli şekilleri vardır, kimi küresel, kimi spiral şekilli, kimi çubuksu olabilir. Yeryüzündeki her ortamda bakteriler mevcuttur

 3. Mesport
  Moderators
  Ototrof Bakteriler
  1. Fotosentetik Bakteriler (Fotoototroflar): Sitoplazmalarında serbest klorofil taşırlar. Fotosentezlerinde elektron kaynağı olarak H2O yerine H2S ve H2 kullanırlar. Fotosentez yaparlar fakat açığa oksijen çıkmaz.

  2. Kemosentetik Bakteriler (Kemoototroflar): En önemlileri Nitrifikasyon Bakterileri, Denitrifikasyon Bakterileri (Güherçile Bozanlar) olmak üzere Demir Bakterileri, Kükürt Bakterileri gibi grupları içerir. Bu bakteriler de madde döngüsünde -özellikle Azot (=Nitrifikasyon) döngüsünde- çok önemlidirler. Amonyak, nitrit, nitrat, demir, kükürt gibi inorganik maddeleri oksitleyerek zararsız hale getirirler. Oluşan maddeler ise bitkilerce genellikle Azotlu Tuz (Güherçile) (KNO3 , NaNO3 vb.) olarak kullanılır. Bu oksitleme sonucunda açığa kimyasal enerji çıkar.(Substrat Düzeyinde Fosforilasyon) Bu enerjiyle de CO2 indirgemesi yaparak -yıkarak metabolik reaksiyonlarda enerji eldesi için kullanacakları- besinlerini sentezlerler. Bu besinleri sentezleyebilmek için Işık ve klorofil gerekli değildir. Oksijen kullanılır. Kemosentetik bakteriler en çok azotlu, kükürtlü, demirli maddeleri oksitlerler. Kemosentez sonucu:
  * Bazı zararlı maddeler ortadan kaldırılmış,
  * Bitkilerin alabileceği tuzlar oluşturulmuş,
  * Kimyasal enerji kazanılmış
  * Organik besin sentezlenmiş olmaktadır.

  Solunumlarına göre
  1. Anaerob Bakteriler: Bakteriler organik besinleri parçalayarak enerjilerini elde ederken genellikle oksijen kullanmazlar. Bunlar havasız yerlerde de yaşayarak çoğalırlar. ( Konservelerde olduğu gibi) Bunlardan bazıları oksijenin olduğu yerde hiç gelişemezler. Örnek: Clastrodium tetani (Tetanos bakterisi)

  2. Aerob Bakteriler: Bazı bakteri grupları (Escherichia coli, Zatürree ve Yoğurt Bakterisi gibi) ancak oksijenli ortamda yaşayabilir. Bunlarda mitokondri olmadığı için solunum hücre zarının iç kısmındaki kıvrımlarda (mezozom) gerçekleştirilir. Örnek: Azot Bakterileri.

  3. Geçici Aerob veya Geçici Anaerob Olanlar: Asıl solunumları oksijensiz olduğu halde kısa süre için aerob olanlara “Geçici Aerob” denir. Normal solunum şekli aerob olanlar ise havasız kalınca fermantasyona başvururlar.

 4. Ziyaretçi
  bakteri amiptir ve tek hücrelidir

 5. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bakterilerin kısaca bir tanımını yapacak olursak bakteri demek tek hücreli olan ve gözle görülmeyecek kadar küçük olan canlılardır. bu canlıların hem yararlı hem de hastalık yapıcı olan zararlı tipleri vardır. bakterilerin zararlı olanları genellikle kapsül taşıyanlarıdır.

+ Yorum Gönder


bakteri nedir kısaca tanımı,  bakteri nedir kısaca,  bakterinin kısaca tanımı,  bakterinin kısa tanımı,  bakteriler nedir kısaca,  bakteri ne demek kısaca