+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve İnanç ve Kültür Forumunda Saat kulelerinin yapılma amacı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Saat kulelerinin yapılma amacı
  Saat kulelerinin yapılma amacı


  Saat kulesi.jpg

  İnsanoğlu zamanı ölçmek için antik çağlardan başlayan bir uğraş içinde olmuştur. İnsanoğlunun icat ettiği ilk saat, geçmişi M.Ö. 3500 lü yıllara kadar dayanan güneş saatidir. Güneş saati, güneşin gökyüzündeki hareketlerinden faydalanarak zamanı ölçmüştür.


  M.Ö. 15. yüzyılda bir kabın içindeki küçük delikten akan suyu işaret eden çizgilerden oluşan su saati icat edilmiştir. Daha sonra yine aynı yüzyılda zamanı ölçen çeşitli uzunluktaki mumlardan yapılan mum saati ve bunun ardından da kum saati icat edilmiştir.

  Mekanik saatler, 13. yüzyılın sonuyla 14. yüzyılın başlarında Avrupa’da top ile neredeyse eş zamanlı olarak icat edilmiştir. Bu bir rastlantı değildir. Her iki icatta madenleri işleme becerisindeki kayda değer bir gelişmenin ürünüydü. İlk saat ustalarının çoğu aynı zamanda top yapımcısıydı.


  1829 yılında saate devrim olarak nitelendirilen elektrikli saat icat edilmiştir. 1929 yılında ise titreşimli quartz saatler bu devrimi gölgede bırakmıştır.

  Saat Kuleleri’nin Doğuşu


  Saat ortaya çıkışından hemen sonra bütün Avrupa’da hızla yayıldı. Mekanik saatler Ortaçağ Avrupa’sında kiliselerde çanların zamanında çalması için www.alasayvan.net kullanılmaya başlanmıştır. Bu ilk mekanik saatler kısa sürede saat başlarında çalarak zamanı duyuracak bir mekanizmayla donatıldı. Bu dönemde hemen hiç kimsenin taşınabilir bir saati yoktu, dolayısıyla her saat başı çalan bir meydan saatinin gerekliliği tartışılmazdı. Bu nedenle 1300 ve 1500 yılları arasında büyük saat kuleleri yapılmaya başlanmıştır. 1386 yılında İngiltere’de inşa edilen Strasbourg Katedrali dünyada inşa edilen ilk saat kulesidir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Saat kulelerinin kendilerine ait bir dilleri vardır. Yaşlı ve yıpranmış halleriyle bizlere yitip giden zamanın geri gelmeyeceğini hatırlatır. İzmir Saat Kulesi Bu saatin kurulma nedeni eskiden saatlerin pahalı olmasıdır.
+ Yorum Gönder


saat kulelerinin yapılış amacı nedir,  saat kulesinin yapılış amacı,  saat kulelerinin yapılış amacı,  saat kulesi ne amaçla yapılmıştır,  saat kuleleri neden yapılmıştır,  saat kuleleri neden yapılır