+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Misafir Soruları Arşiv Forumunda Mol gebelik tedavisi mol gebelik nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mol gebelik tedavisi mol gebelik nedir
  ben 10 ay önce mol gebelik geçirdim fakat çalıştığım için düzenli kontrollere gidemedim ve kan tahlillerimi yani bhcg sonuçlarımı sadece ilk 2 ay takip edebildim şimdi araştırmalarım beni korkuttu doğrusu doktorum beni bu konuda bilgilendirmemişti şimdi ne yapmam lazım 2. MEGASXL
  Devamlı Üye

  Mol tanısı konan anne adayı hastaneye yatırılır ve genel ve jinekolojik bir muayene yapılır. Jinekolojik muayene esnasında vajinada değişik büyüklüklerde mavi renkli kitlelerin saptanması GTN varlığına ve vajina tutulumuna işaret eder.

  Komplet ve parsiyel molar gebelikte genel tedavi yaklaşımı aynıdır. Bazı özel durumlarda değişebilmekle birlikte genel tedavi prensipleri şu şekildedir:
  - Öncelikle gebeliğin ve rahim içerisindeki bütün materyalin tahliyesi. Bunun için genellikle küretaj yöntemi kullanılır. Rahim tahliyesi kesin tanının histopatolojik olarak konabilmesi için, molar gebeliğe ait prekeklampsi hipertroidi gibi komplikasyonların önlenmesi için, hastanın şikayetlerinin sonlandırılabilmesi için gereklidir.
  - Çocuk sayısını tamamlamış hastalarda ve küretja sırasında aşırı kanaması olan hastalarda nadiren histerektomi bir tedavi seçeneği olarak uygulanmaktadır. Bu seçenek bir avantaj olarak lokal invaziv hastalığı önleyebilir ancak metastatik hastalığı önleyemez. Metastatik hastalık gelişebileceği için histerektomi sonrasında da B-HCG düzeyi takip edilmelidir.
  - Varsa overlerdeki teka lutein kistleri için cerrahi veya başka bir özel tedavi genellikle uygulanmaz, B-HCG değeri düştüğünde çoğunlukla kaybolur bu kistler.
  - Preoperatif HCG çalışılması postoperatif karşılaştırma ve takip için önemlidir. Ayrıca operasyon öncesi tiroid fonksiyon testleri, karaciğer böbrek fonksiyon testleri, hemogram çalışılır. Operasyon sırasında kanama ihtimaline karşı kan hazırlanması yapılır.
  - Küretaj işleminden sonra yani gebelik materyali tamamen temizlendikten sonra aylık BHCG hormonu takipleri bir yıl süreyle yapılmalıdır. Bu takipler molar gebelik sonrasında gelişebilecek gestasyonel trofoblastik neoplazinin (GTN) saptanmasını sağlar. BHCG değerlerinde azalmama, plato çizme veya yükselme durumunda GTN gelişmesinden şüphe edilir.
  - Küretaj sonrası dönemde BHCG takibi çok önemli olduğu için hastanın gebe kalmaması çok önemlidir. Gebe kalması durumunda olası bir GTN ile karışıklığa neden olacaktır. Küretaj sonrası hastanın ve eşinin 1 yıl ciddi şekilde korunması çok önemlidir, bu amaçla eğer kontrendikasyon yoksa en çok önerilen metot OKS'dir, RİA kontrendikedir. Uterin persorasyon riskinden dolayı BHCG değeri sıfır olana kadar RİA uygulanmaz, oks, depo progesteron veya barriyer yöntemler kullanılabilir.
+ Yorum Gönder


mol gebelik türleri